fbpx

10 Korzyści Płynących z Inhalacji Wodorem Molekularnym

Wodór cząsteczkowy (molekularny) pojawił się w eksperymentach biomedycyny około 40 lat temu. Jego wartość kliniczną doceniono jednak dopiero od 2008r. W niniejszym artykule odpowiemy sobie na pytania: dlaczego warto stosować terapię wodorem w formie inhalacji,  jakie są zalety takiej terapii oraz komu jest ona szczególnie dedykowana.

Podstawą wyjścia są badania kliniczne oparte na dowodach praktycznego zastosowania H2 w medycynie – możesz je znaleźć pod tym linkiem (Najnowsze postępy w badaniach nad wodorem jako terapeutycznym gazem medycznym).

Najwięcej badań dotyczących leczniczych właściwości wodoru cząsteczkowego prowadzonych jest w Japonii. Testy kliniczne związane z inhalacją wodorową prowadzili między innymi Dr Hayashi i dr Kawamura. W Japonii istnieją już kawiarenki wodorowe, które cieszą się coraz większą popularnością.

Na czym polega inhalacja wodorowa?

Terapia wodorowa drogą inhalacji polega na wdychaniu poprzez maseczkę lub kaniulę(„wąsy”) gazu, będącego mieszaniną wodoru i tlenu. Badania naukowe wykazały, że wdychanie wodoru molekularnego w postaci gazowej jest skutecznym i najszybszym sposobem zmniejszania stresu oksydacyjnego w organizmie.

Do tego celu służą urządzenia zwane generatorami wodoru cząsteczkowego. Pierwsze takie urządzenia powstały w Japonii. Obecnie są już dostępne generatory polskiej produkcji.

Terapia jest skuteczna i bezpieczna, oraz co ważne, nie ma dla niej przeciwskazań. Dlatego może mieć zastosowanie na przykład dla osób, które nie mogą korzystać z tlenoterapii hiperbarycznej.

Chociaż wodór do organizmu można dostarczać na różne sposoby, to jednak najskuteczniejszą formą terapii jest jego wdychanie. Z uwagi na bardzo małe rozmiary cząsteczki H2, wdychanie wodoru osiąga maksymalny poziom w osoczu w około 30 minut  i utrzymuje się w organizmie do 30 godzin po inhalacji.

Dotychczas popularną metodą przyjmowania wodoru w warunkach domowych było picie wody wodorowej, ale okazuje się, że inhalacje są bardziej skuteczne. Półgodzinna inhalacja H2 dostarcza tyle samo wodoru co wypicie 15 litrów wody wodorowej.

Wydaje się, że najkorzystniej byłoby połączyć drogę wziewną z piciem wody wodorowej.

Zalety inhalacji wodorem cząsteczkowym:

Jakie są korzyści inhalacji wodorem?

Należy jednak pamiętać, że w przypadku poważnych schorzeń, takich jak nowotwór konieczna jest codzienna inhalacja minimum 3 godziny dziennie.

Czy inhalacja wodorem jest bezpieczna?

Nie istnieje żaden opisany przypadek, by inhalacja wodorem H2 komuś zaszkodziła lub wywołała szkodliwe skutki uboczne. Nie ma też żadnych przeciwskazań do stosowania terapii wodorowej. Mogą ją stosować również dzieci.

Inhalacje wodorem – na co pomagają?

W poprzednim poście dotyczącym wodoru https://podrozdozdrowia.pl/niezwykle-wlasciwosci-zdrowotne-wodoru-molekularnego/   opisałam cechy tego pierwiastka i sposób działania w organizmie. Obecnie chciałabym się skupić dokładniej na tym, jak wodór pomaga w powrocie do zdrowia w przypadku różnego rodzaju schorzeń narządowych.

Wiele badań naukowych potwierdza skuteczność terapii wodorowych. Wiąże się to z selektywnym usuwaniem wolnych rodników (można sobie poczytać więcej na ten temat tutaj) oraz zwiększaniem zdolności  antyoksydacyjnych organizmu. Ponieważ jego działanie odbywa się na poziomie komórkowym, jest niezwykle skutecznym sposobem radzenia sobie z różnymi chorobami.

Większość badań medycznych dotyczących inhalacji H2 przeprowadzano w oparciu o gaz Browna, który różni się od czystego wodoru dodatkiem 1/3 tlenu. Otrzymujemy go w wyniku elektrolizy wody. Woda H2O to dwie cząsteczki wodoru i jedna tlenu. Tak więc gaz otrzymany w wyniku elektrolizy wody  zawiera 66% czystego wodoru i 33% tlenu.

Wdychanie wodoru molekularnego pozwala organizmowi szybko uzyskać dużą ilość wodoru, który  jest lepiej wchłaniany przez mózg, układ nerwowy, układ krążenia i płuca.

Jak Inhalacje Wodorem Wpływają Na Konkretne Narządy I Choroby

1. Mózg i układ nerwowy

W 2007 roku prof. Ohsawa z Japonii odkrył, że selektywne i przeciwutleniające właściwości H2 wpływają na poprawę stanu niedokrwienia mózgu powstałego na skutek udaru. Okazuje się, że wdychanie gazu w ostrych zaburzeniach krążenia poprawia leczenie uszkodzeń tkanki mózgowej, co wykazano w badaniach na zwierzętach. (1)

Kolejne badania oraz praktyka stosowania terapii w gabinetach, wykazały pozytywny wpływ wodoru na regulację pracy centralnego układu nerwowego w przypadku takich chorób jak : demencja, Alzheimer, Parkinson, schizofrenia, stwardnienie rozsiane, uszkodzenia rdzenia nerwowego. (2) (3)

Badania przeprowadzone 2013 roku świadczą o pozytywnym wpływie terapii wodorem na stan pacjentów u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona.(4)

Inhalacje H2 usprawniają pracę mózgu i polepszają komfort życia osób chorych ( oraz opiekunów!) , jednak wymagają  stałego korzystania z terapii –  przynajmniej przez 1 godzinę dziennie.

Wdychanie wodoru zwiększa działanie neuroprzekaźników polepszając tym samym nastrój i zmniejszając objawy depresji. Może też być niezastąpiony w podnoszeniu koncentracji i czynności poznawczych mózgu zwiększając pamięć i kreatywność. Dla naszego bohatera nie ma bowiem żadnych przeszkód, w tym bariery krew-mózg.

2. Płuca i układ oddechowy

W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), która jest poważnym schorzeniem układu oddechowego cierpi około 2 mln osób, a na astmę około 4 mln osób. Wdychanie wodoru pomaga zmniejszyć obrzęk płuc oraz złagodzić zmiany w płucach wywołane zanieczyszczeniem powietrza, a także hamować zapalenie dróg oddechowych u pacjentów z astmą. Terapia w tym przypadku jest skuteczna również w stanach ostrych. (5)

Wodór leczy skutecznie wszelkie choroby płuc wpływając na regenerację nabłonka pęcherzyków płucnych. Badania przeprowadzone w 2011 roku wykazały skuteczność wdychania niewielkich ilości wodoru przez dłuższy czas w powstrzymaniu uszkodzeń tkanki płucnej. Wykazano, że wodór inicjuje aktywację enzymu hemooksygenazy (HO-1), który chroni komórki płuc.

Badania azjatyckie wykazały, że inhalacje wodorowe łagodzą i leczą uszkodzenia płuc wywołane respiratorem. Wdychany wodór skutecznie zmniejsza reakcje zapalne zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnoustrojowym.

Dla przykładu, leczenie Covid-19 w Chinach wdychaniem wodoru, zostało wdrożone od razu na początku 2020 roku. Jest to pierwszy zabieg przed ewentualnym podłączeniem do respiratora, co w dużej mierze jest przyczyną wysokiej, prawie 100% skuteczności leczenia tej choroby w Chinach.

Zespół chińskich naukowców opublikował wyniki swoich badań w artykule zatytułowanym „Hydrogen: A Potential New Adjuvant Therapy for COVID-19 Patients”. Na marginesie można dodać, iż chińscy lekarze mogą leczyć pacjentów stosując metody zabronione w Europie i USA, jak Hydroksychlorochininę, Witaminę D w dużych dawkach czy wlewy witaminy C oraz DMSO. Procedury postępowania opisane są na stronach Chińskiego Ministerstwa Zdrowia.

3. Serce i układ krążenia

Badania dowodzą, że wodór ma pozytywny wpływ na regulację pracy serca. Praca opublikowana przez grupę Ohta w 2007 roku wykazała ,że wdychanie wodoru cząsteczkowego jest skuteczne w ostrych chorobach zapalnych, w tym zawału serca i zespołu po zatrzymaniu krążenia.

Wodór może leczyć choroby niedokrwienne oraz miażdżycę. Terapię wodorową zaleca się coraz częściej jako profilaktykę w trakcie leczenia po przeszczepach. Stosowanie wodoru sprawia  zmniejszenie rozmiaru zawału serca i szybką normalizację morfologii tkanek.  (6)

Zaburzenia sercowo-naczyniowe związane są z działaniem wolnych rodników. Stres oksydacyjny powoduje uszkodzenia niedokrwienne serca. Terapie H2 zmniejszają pozawałowe uszkodzenia mięśnia sercowego.

Okazuje się, że 8 tygodniowa terapia wodorem obniża poziom złego cholesterolu we krwi – frakcji LDL, która przyczynia się do powstawania blaszek miażdżycowych. Inhalacja wodorem reguluje też ciśnienie tętnicze krwi.

4. Nerki i układ moczowy

Z uwagi na tryb życia, w tym dużą ilość toksyn przyjmowanych z pożywieniem, woda, powietrzem, chemikaliami w otoczeniu Twoje nerki są bardzo obciążone.  Ich zadanie polega na filtrowaniu krwi z toksyn, ale często nie dają sobie już rady. Picie wody wodorowej pozwala nerkom uwolnić się od toksyn i zregenerować.

Terapie wodorowe są wskazane dla osób cierpiących na różne nefropatie. (7) Wodór pomaga również obkurczyć ściany pęcherza moczowego oraz zmniejszyć jego masę. 

5. Wątroba, trzustka i układ pokarmowy. Cukrzyca. Detoks.

Badania wykazały skuteczność wodoru podawanego pacjentom z przewlekłym zapaleniem wątroby typu B, guzami na wątrobie oraz w przypadku stłuszczenia czy leczenia żółtaczki. Wodór z uwagi na swoje działanie stabilizujące błony komórkowe doskonale sprawdza się też w przypadku oczyszczania wątroby z pozostałości leków, alkoholu i innych używek.

Wodór wspaniale też radzi sobie ze skutkami stanów zapalnych w jelitach. Usprawnia ich działanie pomagając usunąć złogi oraz wspomaga leczenie niedrożności i niedokrwienia jelit.

Sprawdza się również w łagodzeniu objawów cukrzycy i poprawia metabolizm lipidów. Wodór normalizuje tolerancję glukozy i oporność na insulinę. Dlatego terapie wodorowe zalecane są osobom z cukrzycą typu II i w ostrym zapaleniu trzustki. (8)

6. Nowotwory

Wodór z powodzeniem stosowany jest we wspomaganiu leczenia raka. Poprzez redukcję stresu oksydacyjnego zmniejsza stany zapalne i redukuje ilość komórek nowotworowych. Doskonale sprawdza się u pacjentów otrzymujących radio lub chemioterapię.

Podczas gdy chemioterapia i radioterapia niszczy komórki nowotworowe, wpływa również na normalne komórki otaczające. Ostre skutki uboczne chemio- i radioterapii obejmują: zmęczenie, nudności, biegunkę, suchość w ustach, utratę apetytu, wypadanie włosów, ból skóry i depresję. Skutki uboczne są związane ze zwiększonym stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym z powodu wytwarzania ROS podczas leczenia.

Coraz więcej dowodów wskazuje, że H2 w formie gazowej łagodzi skutki uboczne powodowane przez chemioterapię i radioterapię oraz hamuje wzrost cytokinin zapalnych , czyli cząsteczek sygnałowych powodujących stany zapalne. Regulując stan zapalny, wodór może zapobiegać powstawaniu i progresji nowotworu, a także zmniejszać skutki uboczne chemioterapii oraz radioterapii.

Badania wykazały też, że podawanie wodoru nie tylko zmniejsza guzy, ale również poprawia komfort życia pacjentów (poprawa apetytu, mniej zaburzeń smaku). H2 hamuje namnażanie się komórek nowotworowych, łącznie z ich przerzutami. Inhalacje wodorem cząsteczkowym mając silne działanie antyoksydacyjne mogą stanowić profilaktykę antynowotworową. W 2019 roku opisano przypadek zaniku przerzutu nowotworu do mózgu z płuc. (9)

Podczas gdy radioterapia niszczy komórki nowotworowe, wpływa również na normalne komórki otaczające. Ostre skutki uboczne radioterapii obejmują: zmęczenie, nudności, biegunkę, suchość w ustach, utratę apetytu, wypadanie włosów, ból skóry i depresję. Skutki uboczne są związane ze zwiększonym stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym z powodu wytwarzania ROS podczas radioterapii.

Jeśli zmagasz się z nowotworem musisz wiedzieć, że badania kliniczne przeprowadzone na 100 pacjentach w różnym stanie choroby, którzy inhalowali się tzw. Gazem Browna ( 33% tlenu + 66% czystego wodoru) wykazały, że:

 • potrzeba 6 do 9 godzin dziennie oddychania gazem Browna (najlepiej w sesjach po 3 godziny potem godzina przerwy) – absolutne minimum 3 godziny dziennie
 • potrzeba od 2 do 6 miesięcy terapii – wszystko zależy od stanu zaawansowania choroby pacjenta – choć pierwsze efekty było widać już pod koniec pierwszego miesiąca, a nawet po dwu tygodniach
 • dla wzmocnienia terapii należy pić wodę wodorową

Ponadto należy :

7. Układ odpornościowy - działanie antybakteryjne i antywirusowe

Wodór ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Nie tylko chroni przed infekcjami, ale też redukuje stany zapalne i przyspiesza leczenie infekcji oraz gojenie się ran poprzez zmniejszenie „burzy” cytokininowej. (10)

Dlatego wykazano skuteczność wodoru w gojeniu się odleżyn i leczeniu skutków posocznicy wielobakteryjnej, w tym sepsy. Okazuje się, że medycyna wodorowa jest nową, nietoksyczną terapią infekcji bakteryjnych i wirusowych, z uwagi na znaczącą regulację ekspresji genów związanych ze stanami zapalnymi i selektywną redukcją wolnych rodników.

8. Redukcja zmęczenia i poprawa kondycji. Sport i urazy.

Efektem naszego trybu życia, pędu, zapracowania czy po prostu przesiadywania przed komputerem jest obniżona koncentracja uwagi i kreatywności, bóle oczu oraz ogólne wyczerpanie. Inhalacje wodorem molekularnym pomagają przywrócić równowagę w ciele, zregenerować układ nerwowy i mózg. Już po 30 minutach wzrasta koncentracja i siły witalne organizmu.

W badaniach prowadzonych na Uniwersytecie Yamanshi w Japonii ustalono, że inhalacje wodorem zmniejszają zmęczenie, a efekt utrzymuje się do 1 dnia po zabiegu. Okazuje się, iż zespół chronicznego zmęczenia można pokonać, a terapia wodorem przynosi tu świetne rezultaty.

Badania pokazały również, że przyjmowanie wodoru jako dodatkowego środka uzupełniającego tradycyjne leczenie ostrych urazów sportowców przez 2 tygodnie spowodowało spadek markerów stanu zapalnego.

Ponadto, terapia wodorowa podjęta przed treningiem, zwiększa wydajność organizmu o 30 %, a po treningu przyspiesza regenerację, poprawia napięcie mięśni i niweluje zakwasy.

9. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą zapalną, w której postępujące niszczenie stawów powoduje różnego rodzaju choroby. Dlatego RZS związane jest na przykład ze  zwiększonym ryzykiem miażdżycy, która skutkuje chorobami układu krążenia.

H2 podawany pacjentom razem z konwencjonalną terapią w RZS  zmniejsza stresu oksydacyjny i stany zapalne. Okazuje się ,że wodór jest szczególnie skuteczny we wczesnym  stadium choroby  poprzez redukcję stresu oksydacyjnego, wynikającego z czynników zapalnych.

10. Astma i alergie

Wykazano, że wdychanie wodoru molekularnego wykazuje działanie pomocnicze w leczeniu astmy i alergii. Coraz więcej badań przekonuje, że terapia wodorem ma działanie wspomagające w tych schorzeniach. Terapia jest skuteczna również w stanach ostrych. Korzystny wpływ na leczenie tych schorzeń ma również picie wody wodorowej, którą w kilka minut można uzyskać z inhalatora.

Badania wykazały, że wdychanie H2 poprawia czynność płuc i chroni istniejący stan zapalny dróg oddechowych u myszy z astmą alergiczną, który może być związany z hamowaniem procesu stresu oksydacyjnego. na leczenie tych schorzeń ma również picie wody wodorowej, którą w kilka minut można uzyskać z inhalatora.

11. Oczy i słuch

Ponieważ wodór molekularny jest nietoksyczny oraz ma działanie przeciwzapalne naukowcy Oharazawa i inni przygotowali krople do oczu nasycone H2 (0,8 mM, pH 7,2) poprzez rozpuszczenie gazu H2 w soli fizjologicznej do poziomu nasycenia, a potem używali tych kropli na powierzchni gałki ocznej w sposób ciągły (4L/min) podczas niedokrwienia lub reperfuzji.

Badania potwierdziły, że H2 hamuje procesy obumierania komórek siatkówki oka oraz pomaga ją zregenerować zwiększając jej grubość o 70%. Dlatego jest stosowany w chorobach oczu wywołanych promieniowaniem UVB oraz urazami oka spowodowanymi substancjami chemicznymi.  (11) (12)

Wykazano również potencjał terapeutyczny  wodoru w leczeniu zaćmy i degeneracji plamki żółtej. Słuch jest codziennie narażony na działanie hałasu, co może prowadzić do jego osłabienia. Okazuje się, że wodór chroni komórki rzęskowe przed uszkodzeniem (13) (14)

12. Choroby skóry. Gojenie się ran. Odleżyny. Łuszczyca

Kondycja skóry wiele mówi o stanie zdrowia człowieka. Wiele dolegliwości z nią związanych ma swój początek we wnętrzu organizmu. Udowodniono, że H2 można śmiało nazwać witaminą młodości. Doskonale radzi on sobie z niedoskonałościami i problemami skóry, włosów i paznokci. Jako bezpieczny antyoksydant pozwala przywrócić naturalne piękno bez skalpela.

Dlatego w Japonii i Korei Południowej medycyna estetyczna szybko uznała wodór za jeden z najskuteczniejszych metod anti-anging. Z terapii wodorem można skorzystać praktycznie na ulicy, powstało tam w ostatnim czasie wiele kawiarenek wodorowych serwujących usługi inhalacyjne i itp.

Niemniej H2 jest również efektywnym gazem w terapii chorób skóry takich jak trądzik, rogowacenie, atopowe zapalenie skóry i łupież. wynika to z jego zdolności oczyszczających i złuszczających, ale także pobudzających dla skóry, tak by szybko mogła zastępować stare „wadliwe” komórki skóry nowymi.

W Japonii w badaniu klinicznym udowodniono, że H2 poprawia gojenie się ran u pacjentów z odleżynami oraz pomagało w gojeniu się ran po przeszczepie (15). Zaskakującym może okazać się fakt, iż wodór może mieć również zastosowanie w leczeniu łuszczycy (16).

13. Działanie przeciwstarzeniowe

Proces starzenia się wiąże się z teorią wolnych rodników. Sugeruje ona, że jest ona wynikiem sukcesywnego uszkadzania komórek i tkanek przez wolne rodniki. Poziom tych uszkodzeń wzrasta bowiem wraz z wiekiem.

W 2007 roku artykuł, który ukazał się w Nature wprowadził świat w terapeutyczne zastosowanie wodoru jako silnego przeciwutleniacza selektywnie zmiatającego rodniki cytotoksyczne. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary z łatwością przenika do jądra komórkowego wpływając na transkrypcję genów poprzez aktywację szlaku NRF2.

Zwiększa to produkcję endogennych antyoksydantów takich jak glutation, katalaza i dysmutaza ponadtlenkowa. Kombinacja tych wszystkich związków jest silnie antyoksydacyjna. Jest to ważne również w kontekście ochrony telomerów ( końcówek chromosomów) przed skracaniem. „Ochroniarzem” ich jest enzym telomeraza, który jest szczególnie podatny na stres oksydacyjny. Wraz z wiekiem uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki przyczyniają się do utraty telomerazy oraz starzenia się i śmierci komórek. To sprawia, że wodór jest nieocenionym pomocnikiem w terapiach antystarzeniowych.

Wodór chroni też aktywność białka sirtuiny oraz ma wpływ na odpowiedni poziom NAD – niezbędnych w produkcji energii w mitochondriach oraz hamuje szlak mTOR odpowiedzialny za procesy starzenia się.

Chociaż nie przeprowadzono żadnego wiarygodnego badania naukowego, które wiązało by inhalację wodorem z przedłużeniem życia , to biorąc pod uwagę jego szerokie spektrum oddziaływania na organizm oraz wpływ na hamowanie starzenia się komórek można wysnuć przypuszczenie ,że częsta inhalacja wodorem i picie wody wodorowej może przyczynić się do przedłużenia życia.

Źródła :

 1. Ono, H. i wsp., Leczenie inhalacją gazowego wodoru w ostrym zawale mózgu: randomizowane kontrolowane badanie kliniczne dotyczące bezpieczeństwa i neuroprotekcji. J Stroke Cerebrovasc Dis, 2017.
 2. Nicolson GL, deMattos GF, Settineri R, Costa C, Ellithorpe R, Rosenblatt S, LaValle J, Jimenez A, Ohta S (2016) Clinical Effects of Hydrogen Administration: From Animal and Human Diseases to Exercise Medicine.
 3. Nicolson GL, deMattos GF, Settineri R, Costa C, Ellithorpe R, Rosenblatt S, LaValle J, Jimenez A, Ohta S (2016) Clinical Effects of Hydrogen Administration: From Animal and Human Diseases to Exercise Medicine.
 4. Yoritaka A, Takanashi M, Hirayama M, Nakahara T, Ohta S, Hattori N. Pilot study of H2 therapy in Parkinson’s disease: A randomized double-blind placebo-controlled trial. Mov Disord. 2013;28:836–9. doi: 10.1002/mds.25375
 5. Huang CS, Kawamura T, Peng X, Tochigi N, Shigemura N, Billiar TR, Nakao A, Toyoda Y (2011)
 6. Ono H, Nishijima Y, Ohta S, Sakamoto M, Kinone K, Horikosi T, Tamaki M, Takeshita H, Futatuki T, Ohishi W, Ishiguro T, Okamoto S, Ishii S, Takanami H (2017) Hydrogen Gas Inhalation Treatment in Acute Cerebral Infarction: A Randomized Controlled Clinical Study on Safety and Neuroprotection.
 7. Terawaki, H. i wsp., Wpływ roztworu wzbogaconego w wodór (H2) na redoks albumin u pacjentów hemodializowanych. Hemodial Int, 2014. 18(2): s. 459-66.
 8. Gharib B, Hanna S, Abdallahi OM, Lepidi H, Gardette B, De Reggi M. Właściwości przeciwzapalne wodoru molekularnego: badanie zapalenia wątroby wywołanego przez pasożyty. CR Acad Sci III. 2001; 324 :719–724. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
 9. Fuda Cancer Hospital of Jinan University, Guangzhou Intervention Department of Shenzhen Second People’s Hospital, Shenzhen, 17 grudnia 2019 r.
 10. Ohsawa I, Ishikawa M, Takahashi K, Watanabe M, Nishimaki K, Yamagata K, Katsura K, Katayama Y, Asoh S, Ohta S. Wodór działa jako terapeutyczny przeciwutleniacz, selektywnie redukując cytotoksyczne rodniki tlenowe. Nat Med.2007; 13:688–694.
 1. Tao, Y. i wsp., Porównawcza skuteczność dootrzewnowego i doszklistkowego wstrzykiwania soli fizjologicznej bogatej w wodór przeciwko zwyrodnieniu siatkówki wywołanemu N-metylo-N-nitromocznikiem: badanie topograficzne . Front Pharmacol, 2017. 8: s. 587.
 2. Oharazawa, H. i wsp., Ochrona siatkówki przez szybką dyfuzję wodoru: podawanie kropli do oczu naładowanych wodorem w urazie niedokrwienno-reperfuzyjnym siatkówki . Investigative Ophthalmology & Visual Science, 2010. 51(1): s. 487-492.
 3. Kikkawa, YS i wsp., Wodór chroni komórki rzęsate słuchowe przed wolnymi rodnikami . Neuroraport, 2009. 20(7): s. 689-94.
 4. Lin, Y. i wsp., Wodór w wodzie pitnej łagodzi utratę słuchu wywołaną hałasem u świnek morskich . Listy o neuronaukach, 2011. 487(1): s. 12-16.
 5. Buchholz, BM i in., Inhalacja wodorem łagodzi stres oksydacyjny w uszkodzeniu przeszczepu jelitowego wywołanym przeszczepem . Am J Transplant, 2008. 8 (10): s. 2015-2024.
 6. Ishibashi T, Ichikawa M, Sato B, Shibata S, Hara Y, Naritomi Y, Okazaki K, Nakashima Y, Iwamoto Y, Koyanagi S, Hara H, Nagao T. Poprawa zapalenia stawów i zmian skórnych związanych z łuszczycą poprzez leczenie wodorem molekularnym : Sprawozdanie z trzech przypadków. Mol Med

Jak oceniasz ten artykuł?

Ocena czytelników: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu! Masz pierwszeństwo 🙂

Zobacz też: