fbpx

Symptomy odwodnienia organizmu. 6 sposobów jak sobie z nimi radzić

Dlaczego mówimy o wodzie?

Woda należy do najbardziej rozpowszechnionych związków chemicznych w przyrodzie. Jest nierozerwalnie związana z życiem. Występuje we wszystkich organizmach żywych. Kiedy zaczynamy życie jako płód w łonie matki, jesteśmy w 99% wodą. Tuż po urodzeniu woda stanowi 90% składu ciała. Ty jako dorosły człowiek składasz się w 70% z wody. Więc jeśli dla przykładu ważysz 65 kg to w Twoim ciele znajduje się 47,6 l wody – to znaczy niemalże 5 wiader 10l wody. Dlatego odwodnienie organizmu jest bardzo niekorzystne dla Twojego zdrowia.

Gdy człowiek umiera ze starości woda stanowi około 50% jego ciała. Widzisz więc, że istniejesz głównie jako woda, a utrata wody związana jest z ze starzeniem i śmiercią organizmu. Na nic więc drogie kremy przeciwstarzeniowe, zabiegi upiększające jeśli nie pijesz wody!

Udział wody w organizmie człowieka - infografika

Czy robią Tobie wodę z mózgu?

Woda występuje we wszystkich twoich  komórkach, tkankach i narządach, ale nie wszędzie w takim samym procencie. Na przykład w Twoim mózgu jest aż 75% wody. Przyznasz, że nikt Ci nie może zrobić wody z mózgu, bo tam ona już tam jest. 

Woda jest też ważna dla innych narządów : w Twoich nerkach jest jej trochę więcej niż w mózgu bo aż 82%, w sercu 79%, płucach 80% , a w Twojej krwi aż 90%.

Dlaczego potrzebujesz tak dużo wody?

Tak jak każdy inny człowiek tracisz codziennie ok. 3 litrów wody w wyniku naturalnych procesów fizjologicznych : 1,5l z wydalanym moczem, 0,5l z potem i 1l z wydychanym powietrzem. Te straty powinieneś uzupełnić żeby uniknąć odwodnienia organizmu.

Woda pełni w Twoim ciele bardzo ważne funkcje: 

Ponadto woda pomoże Ci usunąć na przykład skutki stresu i depresję, bowiem przez Twój mózg przepływa jej aż 7 litrów na dobę.

To ile potrzebujesz wody zależy od Twojej wagi ciała, płci, stanu fizjologicznego, występowania gorączki towarzyszącej różnym chorobom, intensywności wysiłku fizycznego, temperatury otocznia oraz towarzyszącego klimatu.

Przyjmuje się, że na każdy kilogram wagi ciała przypadać powinno min.30  ml wody. Jeśli więc ważysz  70 kg,  powinieneś wypijać min. 2,1  wody na dobę, zależnie od występowania wcześniej wymienionych czynników.

Jeśli pracujesz fizycznie lub uprawiasz sport potrzebujesz więcej wody. Kiedy gorączkujesz, pracujesz fizycznie lub ćwiczysz produkujesz więcej potu, przez co zużywasz więcej energii co skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na wodę. Przez co ryzyko odwodnienia organizmu jest większe. Jeśli jesteś w ciąży lub w czasie laktacji powinnaś pić dużo wody, aby wytworzyć odpowiednie ilości wód płodowych lub pokarmu.

Symptomy odwodnienia organizmu

Odpowiednie nawodnienie Twojego ciała nie tylko pomoże Ci w utrzymaniu zdrowia, ale też pięknego wyglądu. Nawet niewielkie ubytki wody w Twoim organizmie mają zauważalny, negatywny wpływ na Twój wygląd: włosy tracą swój naturalny blask, paznokcie łamią się i rozdwajają, skóra przestaje być gładka, powstaje celullit, szybciej pojawiają się zmarszczki. Nawet najlepsze kremy nawilżające nic tu nie poradzą. Dadzą Ci tylko złudzenie nawilżenia skóry. Jeśli nie zadbasz o prawidłowe nawodnienie od wewnątrz oraz regularne oczyszczaniu organizmu z toksyn możesz zapomnieć o zdrowej i promiennej cerze.

Ważniejsze są jednak przykre konsekwencje odwodnienia organizmu dla Twojego zdrowia:

Co się stanie jeśli w twoim ciele ubędzie ok. 2% wody? Spodziewaj się:

Co jeśli ubędzie Ci ok. 2-4% wody ? Spodziewaj się:

A co jeśli ubędzie Tobie ok. 6% wody ? Spodziewaj się:

Jeśli jednak ubytek wody stanowił będzie ok. 10-15% możesz spodziewać się :

Ubytek ok. 20% wody może spowodować śmierć. Bez wody możesz przeżyć od 4 do 6 dni.

Zaskakujące powody odwodnienia Twojego organizmu.

Niektóre leki np. leki na ciśnienie mają działanie moczopędne czyli jeśli ich używasz szybko pozbywasz się wody ze swojego ciała.

Jeśli żyjesz w ciągłym stresie zostaje u Ciebie zaburzona regulacja poziomu płynów i elektrolitów co jest wynikiem działania hormonu stresu- kortyzolu.

Również Twój stan zdrowia ma wpływ na stan nawodnienia. Na przykład ryzyko odwodnienia jest szczególnie wysokie u cukrzyków, ponieważ organizm stara się z moczem wydalić nadmiar glukozy. Podobnie działają na Ciebie nudności, biegunka czy gorączka.  

Jeżeli rezygnujesz z pokarmów o dużej zawartości wody np. warzyw, owoców lub ugotowanych produktów węglowodanowych jak makaron, ryż czy owsianka oraz nie pijesz wody powoli się odwadniasz.

Także duże spożywanie przez Ciebie błonnika (powyżej 40g dziennie) odwadnia organizm, ponieważ błonnik wiąże wodę w przewodzie pokarmowym.

Pamiętaj też, że spożywanie alkoholu wymaga dodatkowego picia wody. Tak zwany kac jest spowodowany znacznym odwodnieniem organizmu.

Jeśli jesteś kobietą, to warto wiedzieć, że podczas menstruacji, ciąży lub karmienia piersią tracisz więcej wody i powinnaś zwiększyć ilość przyjmowanych płynów.

Jak pić wodę aby szybko nawodnić swój organizm?

Wiesz już jak ważne jest regularne, codzienne uzupełnianie wody w organizmie. Jest kilka łatwych do zastosowania zasad do zastosowania:

O czym musisz pamiętać?

Odwodnienie organizmu może prowadzić do poważnych konsekwencji. W skrajnych przypadkach nawet do śmierci. O stanie Twojego organizmu dużo powie Ci kolor moczu – ciemnożółty mocz jest oznaką odwodnienia.

Zanim sięgniesz po tabletkę na ból głowy wypij szklankę lub dwie wody, najlepiej z dodatkiem niewielkiej ilości nieoczyszczonej soli.

Kiedy odwodnienie organizmu jest znaczne konieczna jest hospitalizacja i nawodnienie dożylne.

Najlepiej jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego stosuj podane wyżej zasady i ciesz się dobrym samopoczuciem.

Zapraszam Cię do podzielenia się artykułem z innymi. Będzie mi również miło jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią o artykule.

Jak oceniasz ten artykuł?

Ocena czytelników: 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu! Masz pierwszeństwo 🙂

Zobacz też: