fbpx

Jak tlenoterapia hiperbaryczna ratuje Twoje zdrowie

Obecnie coraz częściej słychać o terapiach tlenem w specjalnych komorach hiperbarycznych czyli o tlenoterapii hiperbarycznej.

Opowiemy Ci czym jest tlenoterapia hiperbaryczna oraz dla kogo jest ona przeznaczona. Przedstawimy Tobie w tym artykule zarówno zalety tej terapii jak i przeciwskazania  do jej stosowania. Dowiesz się też, dlaczego ta metoda jest polecana sportowcom i wszystkim osobom, którym zależy na szybkiej regeneracji i wzmocnieniu organizmu.

Czym zatem jest tlenoterapia hiperbaryczna?

Tlenoterapia hiperbaryczna (ang. hyperbaric oxygen – HBOT) to nieinwazyjna metoda regeneracji organizmu polegająca na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Zabieg odbywa się w specjalnej komorze – tzw. komorze hiperbarycznej. Podczas zabiegu w komorze hiperbarycznej ciśnienie podnosi się do 1,3 – 3,5 razy większego niż ciśnienie atmosferyczne.

W medycynie  metoda ta jest stosowana w  leczeniu urazów i różnego rodzaju chorób, ale od niedawna zaczęto stosować ją w sporcie dla poprawienia kondycji i szybszej regeneracji po wysiłku, terapiach odchudzających czy zabiegach odmładzających w kosmetologii. Dlaczego?

Tlen jest niezbędny każdej komórce ciała do przeprowadzania procesów życiowych , im go mniej tym bardziej zaburzone stają się funkcje komórek, wzrasta ilość toksyn , maleje przyswajanie substancji odżywczych oraz spada poziom energii. W takim środowisku rozwijają się organizmy beztlenowe oraz komórki rakowe.

Jeśli ciśnienie parcjalne tlenu w komórce spada poniżej 60 mmHg następuje niedotlenienie organizmu.

Jest ono niebezpieczne ponieważ  powoduje natychmiastową zmianę  funkcjonowania komórek. Niedotlenione komórki ograniczają swoje czynności życiowe i przechodzą na tzw. metabolizm beztlenowy.

Jeśli stan taki trwa dłużej, staje się przyczyną  postępującej kwasicy metabolicznej, prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń komórek i ich śmierci. Konsekwencje niedotlenienia mogą więc być dramatyczne – należą do nich niewydolność wielonarządowa, a w rezultacie zgon.

W organizmie człowieka tlen przenoszony jest przez czerwone ciałka krwi i zawartą w nich hemoglobinę. W warunkach podwyższonego ciśnienia tlen rozpuszcza się również w osoczu, limfie i płynie mózgowo- rdzeniowym. Dzięki temu szybko zwiększa się ilość tlenu w tkankach i komórkach oraz wszystkich narządach naszego ciała.

Jest to ważne ponieważ nasze komórki ciała potrzebują tlenu do produkcji energii , ale nie potrafią go magazynować i potrzebują ciągłych jego dostaw. Pozbawione tlenu komórki mózgu i serca umierają w ciągu kilku minut, co prowadzi do udarów mózgu i zawałów serca.

Z kolei pod wpływem wzrostu tlenu w komórkach następuje zmiana pH na lekko zasadowe ( pH7,2-7,4), giną organizmy beztlenowe, hamowany jest wzrost komórek nowotworowych ( Nagroda Nobla 1931, Otto Warburg) oraz wzrasta ilość energii i następuje regeneracja komórki.

W swojej pracy „Metabolizm Nowotworów” za którą dostał nagrodę Nobla, Otto Warburg napisał:

"Brak tlenu i występowanie kwasicy to dwie strony tego samego medalu: jeśli masz jedno, masz też drugie”

„Wszystkie zdrowe, normalne komórki bezwzględnie wymagają tlenu, ale komórki nowotworowe mogą żyć bez niego – reguła, od której nie ma wyjątku”

„Jeśli by pozbawić komórkę 35% jej tlenu, to przez 48 godzin może zamienić się w komórkę nowotworową.”

Dlatego tak ważne jest zapobieganie niedotlenieniu organizmu.

Tlenoterapia hiperbaryczna aktywizuje komórki macierzyste.

Dostarczenie dużej ilości tlenu w zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej powoduje, że regenerują się uszkodzone komórki i  narządy, w tym m.in. wątroba, nerki, serce i mózg. Zwiększona ilość tlenu stymuluje wzrost fibroblastów i produkcję kolagenu ( stąd zainteresowanie tą terapią w zabiegach odmładzających i upiększających).  Ponadto, na co wskazują badania, zwiększone ciśnienie parcjalne tlenu aktywizuje uśpione komórki macierzyste i pobudza je do działań naprawczych.

Na podstawie badań klinicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, między innymi  na University of Pennsylvania School of Medicine stwierdzono, iż przebywanie w komorze hiperbarycznej pobudza szpik kostny do produkcji komórek macierzystych. Zespół badawczy wykazał, że po jednym zabiegu, stężenie komórek macierzystych wzrosło dwukrotnie, a po serii 20 zabiegów, ilość komórek macierzystych wzrosła ośmiokrotnie! 

Zaobserwowano również ,że zaczynają się one przemieszczać do uszkodzonych tkanek powodując ich głęboką regenerację. Dlatego tak duże zastosowanie ma ta metoda w leczeniu różnego rodzaju urazów, udarów, zmian cukrzycowych czy wspomagania leczenia nowotworów.

Jakie rezultaty dają zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej?

Nie bez znaczenia jest fakt, że tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą  nieinwazyjną , a przy tym wysoce skuteczną ponieważ  poprawiając kondycję komórek w organizmie, zapewnia pełną i szybką regenerację wszystkich tkanek oraz narządów. Są to rezultaty niemożliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu medycyny konwencjonalnej.

Terapia tlenem hiperbarycznym może przynieść zaskakujące rezultaty, zadziwiająco poprawia efekty leczenia, należy zatem bezwzględnie dopełniać nią standardową terapię rozmaitych schorzeń.

Regularnie stosowana hiperbaria tlenowa poprawia przepływ krwi w mózgu, dlatego zwiększają się jego funkcje poznawcze, pamięć i koncentracja uwagi oraz niwelują silne bóle migrenowe. Ponadto przynosi ona dobre efekty w redukcji stresu i przewlekłego zmęczenia, spadków nastroju i stanów depresyjnych. Pomaga także w terapiach po przebytym udarze mózgu.

Opublikowane już w 1998 r. badania zespołu doktora Williama Fife’a  wskazują na niezwykłą skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu boreliozy. Dzieje się tak ponieważ tlen jest zabójczy dla bakterii beztlenowych i dlatego zwalcza i eliminuje bakterię Borrelia burgdorferi. Dodatkowo tlenoterapia pozwala na szybsze pozbycie się toksyn powodujących złe samopoczucie, dreszcze i potliwość oraz stymulację układu immunologicznego.

Tlenoterapia hiperbaryczna wykorzystywana jest w profesjonalnych zespołach sportowych lig NBA. NHL, NFL. W badaniu przeprowadzonym w Szkocji z udziałem piłkarzy, stwierdzono iż czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej zawodników po dużym wysiłku oraz związanych z tym urazów zmniejszył się o 70%, przy zastosowaniu połączenia fizjoterapii z  tlenoterapią hiperbaryczną.

Warto docenić również fakt, że seria zabiegów w komorze hiperbarycznej wspomaga odchudzanie, a regularne korzystanie z niej co jakiś czas, może wydłużyć życie nawet o 10 lat.

Supermoce tlenoterapii hiperbarycznej

Dla kogo tlenoterapia hiperbaryczna ?

Tlenoterapia hiperbaryczna może być stosowana przez wszystkich: zaczynając od małych dzieci a na osobach starszych kończąc ponieważ w wyniku jej stosowania  następuje  poprawa zdrowia, utrzymanie kondycji i zahamowanie procesów starzenia.

Dotyczy to również ludzi zdrowych, ale zabieganych i często przepracowanych.

Aktywni ludzie potrzebują tlenu więcej, niż może im dostarczyć oddech.

Dlatego mogą ją stosować:

  • dzieci i młodzież dla uspokojenia centralnego układu nerwowego, usprawnienia pracy mózgu, w tym zapamiętywania 
  • osoby dorosłe w celu odtrucia organizmu, zwiększenia sił witalnych, redukcji poziomu stresu
  • sportowcy dla regeneracji organizmu po wysiłku oraz wzrostu sprawności organizmu
  • osoby dbające o urodę, po zabiegach medycyny estetycznej i dla opóźnienia procesów starzenia się

Tlenoterapia hiperbaryczna jest polecana przez samych sportowców w tym np. Novaka Djokovicia, Michaela Phelpsa czy LeBrona Jamesa.

Na filmiku obok Agnieszka Radwańska dzieli się wrażeniami po terapii hiperbarycznej przebytej w klinice Vimed.

Pod wpływem tlenu hiperbarycznego szybciej zapamiętujemy i kojarzymy fakty, łatwiej nam się skoncentrować, poprawia się też nasza aktywność i samopoczucie.  Dzięki regularnym zabiegom w komorze hiperbarycznej odczuwamy odprężenie i przypływ energii.

Hiperbaria tlenowa ma też przede wszystkim zastosowanie w szeregu niedomagań organizmu.

Niektóre wskazania do tlenoterapii hiperbarycznej:

W ciekawy sposób opowiada też o tym Marek Skoczylas.

Co jest przeciwskazaniem do hiperbarii tlenowej?

Chociaż zabieg w komorze hiperbarycznej niesie mnóstwo korzyści dla zdrowia, to jednak tak jak w przypadku innych terapii istnieją pewne przeciwwskazania.

Ilość powikłań terapii hiperbarycznej jest bardzo niska. W dużej mierze zależy ona też od zastosowanego ciśnienia i typu komory. Wysokie ciśnienie może powodować uszkodzenie ucha, oka lub płuc. Dlatego komory miękkie, które uzyskują mniejsze ciśnienia ( 1,3-1,5 ATA) są w tym przypadku bezpieczniejsze.

Przeciwskazaniami do hiperbarii tlenowej są :

Przeciwwskazaniem może być także stosowanie niektórych substancji takich jak:

  • Doksorubicyna (Adriamycyna) – wykorzystywana w chemioterapii, podawana kroplówką dożylnie.
  • Bleomycyna – wykorzystywana w chemioterapii, podawana kroplówką dożylnie.
  • Cisplatyna – wykorzystywana w chemioterapii, podawana kroplówką dożylnie.
  • Disulfiram – stosowany przy leczeniu alkoholizmu w postaci tabletek i wszywek
  • Oktan Mefanidu – stosowany przy oparzeniach, ranach, odleżynach, owrzodzeniach najczęściej w postaci maści

Podsumowanie

Sesja w komorze hiperbarycznej biostymuluje organizm, likwiduje stany zapalne, dotlenia wszystkie komórki ciała i regeneruje narządy.  W rezultacie zabiegi te wzmacniają odporność organizmu i pomagają utrzymać zdrowie lub do niego powrócić. Poprawia się samopoczucie, znika zmęczenie, poprawia się pamięć i koncentracja uwagi a ewentualne bóle głowy znikają.

Zabiegi te sprawdzają się zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Oddychając czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia korzystamy z nieinwazyjnej i bezpiecznej terapii , która wspiera profilaktykę zdrowia, podnosi energię życiową i chęć do życia. Terapia tlenowa ma wszechstronny, pozytywny wpływ na nasz organizm i pozwala zachować na dłużej młodość oraz siły fizyczne i psychiczne.

Aby jednak pojawiły się pozytywne rezultaty należy pamiętać o konieczności stosowania serii zabiegów. W zależności od sytuacji może to być 10 ale nawet 40-60 zabiegów.

Będzie nam miło jeśli ocenisz ten artykuł oraz podzielisz się nim z innymi.

Jak oceniasz ten artykuł?

Ocena czytelników: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu! Masz pierwszeństwo 🙂

Zobacz też: